پسند من در تاریخ 02 اسفند 1395 به‌روز شد.

آن دیگری1 نامه از استاد احسان یارشاطر - 4

  • مشاهده در قالب پی دی اف

تکیه بر باد 

بیست و پنج سالی می‌شود که در پاسخ مرسولات خود ده‌ها نامة مهرآمیز از اساتیدی دریافت کرده‌ام که هر یک در عرصه‌هایی از دانش و فرهنگ و هنر صاحب مرتبه‌یی والا و مقامی رفیع هستند. با این که مجموع این نامه‌‌ها گنجینه‌یی‌ست از نثر پاکیزه و روان و زیبای فارسی و حاوی نکاتی بس ظریف و آموزنده و طبعاً سبب فخر این پژوهنده که روی سخن با وی بوده است، از آن‌جا که هرگز از تأییدها و تحسین‌های بزرگوارانه و محبانة نویسندگان نامه‌های مذکور تلقی‌یی جز تشویق و ترغیب نوآمده‌یی نداشته‌ام، جز در یک مورد به جد از انتشار آن‌ها خودداری می‌نمودم اما غوغای رسانه‌یی مشتی فرصت‌طلب تنُک‌مایه که دفع‌الرجال را به قحط‌الرجال گرفته‌اند، سرانجام وادارم ساخت که به نشر برخی از نامه‌های یاد شده تن دهم تا شاید پاره‌یی از جوانان صمیم و مستعد علاوه بر توجه بیش‌تر به خط و ربط فرزانگانِ سرزمین مادری و مکارم اخلاقی ایشان، بار دیگر به یاد بیاورند که تأیید عالم همان تکذیب جاهل است و استناد و اتکا به لفاظی‌های نااهل تکیه بر متکایی‌ست از جنس باد.

27 ژانویه 1998

7 بهمن Yarshater_01231376

دوست هنرور عزیزم

از بسته‌ای که لطفاً برای من فرستاده بودید بسیار ممنون شدم. از شعرهای تازه‌تان لذت بردم و از مقالة روشنگر آقای محمد حقوقی دربارة اشعار شما بهره‌مند گردیدم.

رسالة شما دربارة «ما اکنون، فردا و فردای ادبیات ما» که حکایت از علاقة شما به مسائل اجتماعی و سیاسی و تاریخی دارد برای من آموزنده بود. بخصوص از نقد و نظر شما در قسمت «ادبیات امروز و فردای ما» سود بردم و آرزو کردم کاش نظرتان را دربارة شاعران و نویسندگان معاصر با تفصیل بیشتری آورده بودید. جا دارد که مطالب این رساله را بسط بیشتری بدهید و با مثالهای کافی بارورتر نمائید، بخصوص در قسمتی که مربوط به نوع شعر امروز و فرداست و حال کمی انتزاعی بنظر می‌رسد مثالهای کافی بیفزائید و به صورت کتابی منتشر نمائید.

دوام کامیابی ادبی و تحقیقی شما را صمیمانه آرزومندم.

                                                          ارادتمند

                                                          احسان یارشاطر

افزودن نظر


کد امنیتی
بازخوانی

شما اینجا هستید نامه : 1 نامه از استاد احسان یارشاطر - 4