پسند من در تاریخ 02 اسفند 1395 به‌روز شد.

آن دیگری1 نامه از استاد احسان یارشاطر - 5

  • مشاهده در قالب پی دی اف

تکیه بر باد 

بیست و پنج سالی می‌شود که در پاسخ مرسولات خود ده‌ها نامة مهرآمیز از اساتیدی دریافت کرده‌ام که هر یک در عرصه‌هایی از دانش و فرهنگ و هنر صاحب مرتبه‌یی والا و مقامی رفیع هستند. با این که مجموع این نامه‌‌ها گنجینه‌یی‌ست از نثر پاکیزه و روان و زیبای فارسی و حاوی نکاتی بس ظریف و آموزنده و طبعاً سبب فخر این پژوهنده که روی سخن با وی بوده است، از آن‌جا که هرگز از تأییدها و تحسین‌های بزرگوارانه و محبانة نویسندگان نامه‌های مذکور تلقی‌یی جز تشویق و ترغیب نوآمده‌یی نداشته‌ام، جز در یک مورد به جد از انتشار آن‌ها خودداری می‌نمودم اما غوغای رسانه‌یی مشتی فرصت‌طلب تنُک‌مایه که دفع‌الرجال را به قحط‌الرجال گرفته‌اند، سرانجام وادارم ساخت که به نشر برخی از نامه‌های یاد شده تن دهم تا شاید پاره‌یی از جوانان صمیم و مستعد علاوه بر توجه بیش‌تر به خط و ربط فرزانگانِ سرزمین مادری و مکارم اخلاقی ایشان، بار دیگر به یاد بیاورند که تأیید عالم همان تکذیب جاهل است و استناد و اتکا به لفاظی‌های نااهل تکیه بر متکایی‌ست از جنس باد.

6 اکتبر، 1998Ehsan Yarshater - Web 16

14 مهر 1377

 

دوست عزیزم،

    خیلی متأسف شدم که مراسلة من در تشکر از ارسال «زن در باد» و دو شمارة مجله به سرکار نرسیده است. داستان‌های خانم علوی آن قدر در من اثر کرد که پس از خواندن آنها بلافاصله از شما برای آشنا کردن من با نویسنده‌یی تا این اندازه مستعد تشکر کردم.

    به نظر من، داستان «زن در باد» یکی از شاهکارهای ادبی چند دهة اخیر است. داستانهای دیگر هم همه حکایت از نویسندگی و تخیل قوی و نکته بینی ایشان دارد. حال که داستان «من و هایدگر» ایشان را هم در «فرهنگ توسعه» خواندم بیش از پیش به توانائی خانم علوی در داستان نویسی معتقد شده‌ام. این داستان نیز شاهکاری در ردیف داستان «زن در باد» است. امیدوارم خانم علوی قلم را هیچ فرو نگذارند. باید همه از شما ممنون باشیم که مشوق و مددکار این گونه نویسندگان هستید.

    همچنین باید از فرستادن داستانهای آقای زنگی ابادی تشکر کنم. کمی یاداور داستانهای نخستین مرادی کرمانی‌اند. اصالت آنها فوراً خواننده را مجذوب می‌کند. این نویسندگان افق روشن و درخشانی را در داستانهای کوتاه فارسی نوید میدهند.

    «زن در باد» را به یکی از دوستان ادیب و خوش قلم خود قرض دادم که بخواند؛ در نتیجه قصد کرده است که تقریظی بر آن بنویسد.

    از خواندن اشعار خوب شما در «نگاه نو» و «فرهنگ توسعه» مثل همیشه لذت بردم. توفیق روز* افزون شما را در ایجاد آثار هنری و راهنمایی و حمایت هنرمندان جوان آرزو مندم.

ارادتمند، احسان یارشاطر

 

* در اصل نامه غلط تایپی‌ست.

افزودن نظر


کد امنیتی
بازخوانی

شما اینجا هستید نامه : 1 نامه از استاد احسان یارشاطر - 5