پسند من در تاریخ 02 اسفند 1395 به‌روز شد.

آن دیگری1 نامه از استاد احمد کریمی‌حکاک - 2

  • مشاهده در قالب پی دی اف

تکیه بر باد 

بیست و پنج سالی می‌شود که در پاسخ مرسولات خود ده‌ها نامة مهرآمیز از اساتیدی دریافت کرده‌ام که هر یک در عرصه‌هایی از دانش و فرهنگ و هنر صاحب مرتبه‌یی والا و مقامی رفیع هستند. با این که مجموع این نامه‌‌ها گنجینه‌یی‌ست از نثر پاکیزه و روان و زیبای فارسی و حاوی نکاتی بس ظریف و آموزنده و طبعاً سبب فخر این پژوهنده که روی سخن با وی بوده است، از آن‌جا که هرگز از تأییدها و تحسین‌های بزرگوارانه و محبانة نویسندگان نامه‌های مذکور تلقی‌یی جز تشویق و ترغیب نوآمده‌یی نداشته‌ام، جز در یک مورد به جد از انتشار آن‌ها خودداری می‌نمودم اما غوغای رسانه‌یی مشتی فرصت‌طلب تنُک‌مایه که دفع‌الرجال را به قحط‌الرجال گرفته‌اند، سرانجام وادارم ساخت که به نشر برخی از نامه‌های یاد شده تن دهم تا شاید پاره‌یی از جوانان صمیم و مستعد علاوه بر توجه بیش‌تر به خط و ربط فرزانگانِ سرزمین مادری و مکارم اخلاقی ایشان، بار دیگر به یاد بیاورند که تأیید عالم همان تکذیب جاهل است و استناد و اتکا به لفاظی‌های نااهل تکیه بر متکایی‌ست از جنس باد.

17 ژانویه 1989

27 دی 1367

دوست عزیز نادیده‌ام جناب آقای مسعود احمدی،Karimi_Hakak_2

پس از سلام و تهیّات، امیدوارم روزگار بر آن دوست گرامی خوش بگذرد. و دیگر، بله هر سه مجموعه شعر التفاتی دریافت شده و موجبات سپاس فراوان این‌جانب را فراهم آورده است. بسیار سپاسگزارم از اینکه این دوست را مورد التفات قرار داده و شایستة دریافت مجموعه‌های شعرتان دانسته‌اید. حق آن بود که از همان ابتدا از دریافت این مجموعه‌ها شما را باخبر می‌کردم، و از لطفتان سپاس می‌گزاردم. حقیقت این است، امّا، که زیادی مشغله و تنگی وقت مجالی برای آدابدانی باقی نمی‌گذارد. این قصور را بر من ببخشائید.

امّا بعد، با وجود آنکه هر بار پس از بازکردن پاکت پستی التفاتی شما دقایقی را صرف خواندن برخی اشعار مجموعه‌ها کرده، و از آنچه در آنها دیده‌ام لذت برده‌ام، این مکان را جای مناسبی برای وارد شدن در بحث شعر شما نمی‌دانم. در کل این احساس به من دست می‌دهد که شعر ایران هنوز خود را از زیر بار ضربه‌های این ده سالة گذشته رها نکرده است، بدین معنا که ابزار بیان جدیدی درخور فضاهای جدید اجتماعی و شیوه‌های نوین معناسازی برای خود نیافته است، تا نظر شما چه باشد. امیدوارم روزی بتوانم در این باب با شما مکاتبه یا مراوده کنم. شاد و خوش باشید.

ارادتمند، احمد کریمی حکاک

افزودن نظر


کد امنیتی
بازخوانی

شما اینجا هستید نامه : 1 نامه از استاد احمد کریمی‌حکاک - 2