پسند من در تاریخ 02 اسفند 1395 به‌روز شد.

آن دیگرییادداشتها

از اين همه ديوان مستطاع كه من ديده ام

  • مشاهده در قالب پی دی اف

اگر ماحصل تخيل از عناصر بنيادين و شاكله هاي انكارناپذير شعر است، اگر هر شعر اصيل ژرف ساخت ها و لايه هايي دارد كه ميزان دانش و مقدار شعور شورمند و اندازة احساسات بي شائبه و زلال شاعر آن ها را سامان مي دهند، اگر ميان ذهن و زبان ربطي بي چون و چراست و ناگزير شعر در زبان متشكل و متعين مي شود، و اگر آنكه با ابتدايي ترين مباني زباني كه با‌ آن مي نويسد آشنايي در خوري ندارد و اين كاستي را با تشبت و تمسك و جفا به مقولاتي از قبيل «نحوشكني»، «گريز از دستور تجويزي»،«غريبه گرداني»، «ساختار شكني» و... لاپوشاني مي كند، جزء دو سه دفتر كه با اما و اگرهايي پذيرفتني اند و فارغ از تشخص زباني، جوهرة شعري سروده هاي مندرج در آن ها واجد و موجد لذت هنري ست و جواناني چون ليلا كرد بچه و غلامرضا بروسان خالق آن ها بوده اند، از اواخر سال گذشته تا به حال انبوهي مجموعه روانة بازار شده است كه به باور نگارنده محتوي و محمول آن ها هر چه باشد شعر نيست.

شبه روشنفكر و اخلاق منحط

  • مشاهده در قالب پی دی اف
Most Hit

درآمد

آن كس كه حقيقت را نمي داند ابلهي بيش نيست و آن كه مي داند و انكار مي كند خيانتكار است.

برتولت برشت

با اين كه از دامن زدن به مبحث فاقد اصالت و موضوعيت «ساده نويسي در شعر» به جد پرهيز مي كنم، يادداشت شمارة پيش هيئت تحريريه مجلة الكترونيكي وازنا كه به قلم آقاي حافظ موسوي مدير مسئول وبگاه مذكور است، وا دارم نمود تا در بازخواني آن نوشتة از سر اضطرار و اضطراب بكوشم. حاصل آن سعي مقالة مفصلي شد كه فعلاً به پاس مودتي مسبوق به سابقه اما نه چندان استوار كه روز به روز از گفت وگوها و مجادلات رو در رو بر سر شيوه هاي منتخب اين شاعر براي نيل به مقصود آسيب بيش و بيش تري ديد، از نشر آن چشم مي پوشم و با اين اميد كه ديگر از سر ناچاري به چراييِ سقوط اين تشت فرو افتاده از بام نپردازم به انتشار گزينه يي از آن بسنده مي كنم.

یک اشتباه فاحش

  • مشاهده در قالب پی دی اف
نزدیک به یک سال پیش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از روزنامة مصری «الیوم­السابع»، خبر انتشار ترجمة عربی مجموعه ­های «برای بنفشه باید صبر کنی» و «دویدن در تنهایی» بنده را که دومی بر گزیده ­یی ست از چند دفتر شعری این پژوهنده و به انتخاب و ترجمه به انگلیسی سرکار خانم منصوره وحدتی احمدزاده، منتشر نمود.

سپاسگزاری

  • مشاهده در قالب پی دی اف

کلاه گوشة دهقان به آفتاب رسید

از آنکه سایه بر سرش افکند چون تو سلطانی

دوشنبه یکم آذر ماه خبرگزاری­ هایی چون برنا، آرتنا، ببین نیوز و... خبر اهداء اجرای یکشنبه شب مورخ 30/8/1389 نمایشنامة نوشتن در تاریکی را به این پژوهنده منتشر نمودند.

بسی مفتخرم که نویسنده و کارگردانی ذیصلاح و صاحب نام چون محمد یعقوبی بندی از شعری را که نزدیک به 21 سال پیش نوشته­ ام و در مجموعة «قرار ملاقات» آورده ­ام، بر می­ گزیند و به اقتضای متن در نمایشنامه ­یی عالمانه، هوشمندانه، جسورانه و لاجرم جذاب می­ گنجاند و هم سر بلند و خرسندم که بازیگران جوان و بسیار مستعد آن نمایشنامه از سر لطف اجرای یک شب خود را به صاحب این قلم اهدا کرده ­اند.

شما اینجا هستید یادداشت