پسند من در تاریخ 02 اسفند 1395 به‌روز شد.

آن دیگریشاعر ملی و قهرمان ایران یا...

  • مشاهده در قالب پی دی اف

مسعود احمدی

تاریخ دقیق را به یاد ندارم؛ به هر حال چندماهی پیش رسانه‌ها اعلام نمودند که آقای علیرضا عباسی و یکی از هم‌اندیشان و هم‌کیشان ایشان نامزد دریافت جایزه شعر فجر شده‌اند.

اینکه نهادی وابسته یا معتقدان به یک نظام عرصه رقابتی را فراهم آورند و در کمال و بقای آن کوشش نمایند، امری‌ست طبیعی و چنانچه کسانی از هم‌فکران‌شان در آن رقابت شرکت نمایند کاری‌ست بایسته اما اگر منتقدان و مخالفان به‌ظاهر جدی نظامی مستقر به هر نحو در چنین مسابقه‌یی مشارکت کنند و نامشان در فهرست نامزدهای اخذ جایزه آن رویداد ثبت شود موضوعی‌ست به شدت قابل تأمل؛ بویژه زمانی که با لحنی تند و تبلیغاتی رد آن جایزه را جار می‌کشند.

یکی از دو نامزد مذکور که مُسن‌تر است و در این قبیل امور ورزیده و کارکشته با سکوت خود همانند مریدش چوب در گنداب خودساخته نچرخاند اما شاعر تازه‌کار در رَد جایزه یادشده در یکی از شبکه‌های اجتماعی بیانیه‌یی تند و تیز را به اشتراک گذارد که حاصل آن نوشتار تمثال مبارک ایشان در کنار یا زیرِ سرخطی درشت به این مضمون «علیرضا عباسی شاعر ملی و قهرمان ایران جایزه شعر فجر را نپذیرفت» در صدا و سیمای معروف به «صدای امریکا VOA»متجلی شد.

گویا ایشان گفته‌‌اند و می‌گویند که به این سال شرکت همه مجموعه‌ها در این رقابت اجباری بود.

پرسش این است که از میان مجموعه‌های منتشره در همین سال از دیگر اندیشان و دیگرباشان چرا فقط این دو هم‌اندیش هم‌کیش، و که و که‌ها یا کدام جریان چنین فرصت‌طلبی را حمایت کردند و عمل ناپسند وی را در رسانه‌یی بزرگ کاری پسندیده و قهرمانانه جلوه دادند؟

اگر با هموطنان متدین و متشرع و وفادار به نظام همدلی و همکاری‌هایی از گونه شرکت در جلسه‌های فرهنگی هنری، مشارکت در داوری‌های مربوط به رقابت‌های هنری ازجمله شعر، نشست‌های مشورتی و... که صدالبته بی‌اجر و مزد نبوده و نیستند، داشته‌ایم باید از این انتخاب نیز با سربلندی استقبال کنیم.

بی‌تردید آقای علیرضا عباسی نمک‌ها خورده‌اند و نمکدان‌ها شکسته‌اند و این از ویژگی‌های پیروان جریان‌های فرصت‌طلب و اشخاص ابن‌الوقت است. لذا باید که شاعر ملی و قهرمان ما برای توجیه زشتکاری خود و رفقاشان به دروغ متوسل شوند. اگرنه مثل بسیاری از جمله بنده رفتاری دیگر می‌داشتند.

تردید ندارم آقایان ابولفضل پاشا و عبدالجبار کاکایی نیز که اولی به نیابت و دومی که از متولیان جایزه مذکوراند برای امثال بنده که به دعوت ایشان برای شرکت در این رقابت یا مشارکت در امور دیگر این جایزه پاسخ منفی داده‌اند، شأن و منزلتی قائل‌اند که از هر نحله فکری و عقیدتی و سیاسی‌یی حتی یک تن برای فرصت‌طلبان و مزوران قائل نیست.

تهران- شهرزيبا

7 بهمن 1395

افزودن نظر


کد امنیتی
بازخوانی

شما اینجا هستید یادداشت : شاعر ملی و قهرمان ایران یا...